FOTOGRAFIC STARTUP: JAN PECHÁČEK – PALÁC / THE PALACE (28.2.-24.3.)

FOTOGRAFIC STARTUP:
JAN PECHÁČEK – PALÁC / THE PALACE
vernisáž / opening: 27. 2. – 19h
výstava / exhibition: 28. 2. – 24. 3. 2019 / otevřeno út–ne 13–18 h
reportáž v ARTMIXu na ČT Art / rozhovor pro Český rozhlas Vltava
článek o fotografic startup na origoo

PaKul, Lidojem, kongresák. Palác. Mimořádný urbanistický zásah. Mimořádný komplex vybudovaný v letech 1976–1981. Fascinující zvenku i zevnitř. Už pár měsíců po dokončení stavby byl v Paláci Kultury uspořádán XVI. sjezd Komunistické strany Československa. Sjezdu se zúčastnilo okolo 1500 komunistických delegátů. Pompézní palác z oceli a betonu smývá svůj původní účel jen velmi pomalu. Na fotografiích Jana Pecháčka jsou delegáti, sekretářky, číšníci a uklízečky stále součástí tamějšího inventáře. Do prázdna zírající účastníci sjezdu jen umocňují přítomné prázdno a absurditu příznačnou, jak pro budovu samotnou, tak pro režim, který jí dal vzniknout.

Jan Pecháček (*1993) je studentem Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a na FF UK se věnuje studiu archeologie. Ve své tvorbě se zabývá inscenovanou fotografií a stylizovaným dokumentem.
www.janpechacek.cz / @instagram/honzapechacek

FOTOGRAFIC STARTUP je platforma zaměřená na prezentaci tvorby začínajících autorů, často ještě z řad studentů – s cílem být důležitým bodem v jejich začínající kariéře. Každý rok bude mít jeden mladý autor možnost představit svou práci pražskému publiku ve formě samostatné výstavy.


PaKul,
Peopleholder, Congres-hut. The Palace. Constructed between 1976-1981. This extraordinery model of communist era urban planning is equally as fascinating from outside as from its interior. Just a few months after its completion, it played host as the venue for the Sixteenth Czechoslovak Communist Party Congress with over 1,500 delegates. Jan Pecháček’s photographs depict delegates, assistants, waiters and cleaners as parts of its local inventory whereby its exaggerated and bombastic atmosphere of the steel and concrete ‘Palace’ seems to fade away quite slowly. The blank starres of the congress’ participants only serve to stress the spiritual emptiness and peculiar absurdity both of the building itself and the regime, which conceived and erected the architectural monolith.

Jan Pecháček (*1993) is a student at the Institute of Creative Photography in Opava and he also studies archeology at the Charles University in Prague. He is engaged in staged and stylised documentary photography.
www.janpechacek.cz / @instagram/honzapechacek

FOTOGRAFIC STARTUP is a platform focused on the presentation of works of beginning artists — many of whom are still students — with the aim to become a pivotal point in their career. Every year, a young artist will have opportunity to present his/her works to the Prague public in a solo exhibition.

Artist(s): Medium: Site: www.janpechacek.cz