EDITA PATTOVÁ

FACEBOOK

21. 10. – 7. 12. 2014

Jak prezentujeme svou osobnost a život na veřejnosti? Chováme se jinak online a jinak v „reálném“ světě? A co je vlastně „reálný“ svět? Vždyť na internetu si naše příspěvky a komentáře také prohlížejí „reální“ existující lidé.
Projekt Edity Pattové „Facebook“ zkoumá fenomén tohoto média a sebeprezentace. Co o nás vypovídá náš profil? Většinou sdílíme jen pozitivní pocity a úspěchy. Fotografie, které nám připadají vtipné, kde vypadáme sexy, vytváříme si tak svého lepšího avatara. Nejde o kritiku tohoto média, jde spíše o sociální průzkum, koneckonců autorka je také uživatel. Edita namalovala tato plátna podle reálných fotografií a chatů na Facebooku, tím tyto příspěvky vrátila zpět do „reálného“ světa a některé reakce překvapily. Někteří požadovali změnu uživatelského jména, jiní zase měli radost, že se stanou součástí uměleckého díla.
Edita Pattová (*1982, Praha) vystudovala FAVU při VÚT v Brně v ateliéru Jany Prekové a absolvovala stáž na School of Fine Art, University of Leeds a na FAMU v Praze. Obdržela 4. cenu na IX. Mezinárodním bienále současného umění ve Florencii (2013), nyní vystavuje své kresby ve fotografii na Osten Biennial ve Skopje. Byla nominována na „Cenu Kritiky“ v Praze (2008, 2013) a na „ESSL Art Award“ ve Vídni a „Sovereign Art Prize“ v Londýně (2011). Žije a pracuje v Praze. www.e-art.cz

PROJEKT