Jens Klein

Talking Archives

3. – 31. 12. 2020

Konceptuální tvorba Jense Kleina se dlouhodobě vyznačuje především specifickým přístupem k archivním a nalezeným materiálům. Soubor Balloons se skládá z 19 snímků spolu s meteoro-logickými informacemi a je součástí většího cyklu, který důmyslně „dokumentuje“ bývalou hranici mezi dvěma německými státy. I když si člověk může myslet, že balóny měly výhradně meteorologický účel, ve skutečnosti přepravovaly malé balíčky s politickými letáky, novinami a knihami ze západního Německa a byly monitorovány a fotografovány zaměstnanci tajné služby Stasi. Bez předchozího kontextu se však tyto nalezené fotografie vyznačují vlastní absurdní sugestivní vizualitou.
V rovněž prezentovaném souboru Applicants / Žadatelé vybral Klein 176 portrétních fotografií zájemců o stipendium jistého studijního programu z let 1950 – 2012. Kromě jakési vizuální kroniky německých dějin tak projekt popisuje i proměnu samotného fotografického média: z černobílé na barvu, od analogických procesů k digitálním, od propracovaných ateliérových snímků po rychlé fotky z fotobudek. Knižní formou pak budou představeny i další Jensovy projekty zkoumající samotnou podstatu fotografického obrazu.
Jens Klein (* 1970) kromě Academy of Visual Arts Leipzig studoval či se účastnil rezidencí také
v Jordánsku, Palestině, Izraeli nebo Číně. Vystavoval ve významných evropských institucích či na Středním východě. Žije a pracuje v Lipsku. www.jensklein.com

PROJEKT