Viktor Šelesták – Pekné fotky

Vernisáž: úterý 8. června od 19h + DJ Filip Radio 1
Výstava: 9. 6. – 10. 7. 2021

Růžový bumerang s jezevčíkem, antický sloup v obýváku, nafukovací titanik uprostřed městské zástavby, obří šiška v rukou lékaře. Slovenský fotograf Viktor Šelesták v souboru jpeg. představuje sérii banálních amatérských fotografií, na hony vzdálených od umění. Jejich autory jsou uživatelé dvou největších slovenských inzertních portálů, kteří ve snaze prodeje ne-vědomě používají různé vizuální strategie. Svoji naivitou, bezprostředností a nestrojeností tak vytvářejí autentický portál, plný suchého humoru a ironie, který stojíce v opozici vůči galerijní praxi i „perfektním“ snímkům současného online prostředí může nabízet až určitou vizuální relaxaci.

V rovněž vystaveném dlouhodobém projektu #selestakovepeknefotky autor již pořizuje fotografický záznam vlastní. Jedná se o zvláštní typ novodobého fotografického dokumentu, jehož středobodem nejsou lidé, ale spíše stopy, které zanechávají. Produkty civilizace, kompozice všedních absurdností, pestrobarevný patchwork pokusů a omylů současného městského prostoru. Původně instagramový projekt každodenních záznamů lidského snažení pronikl již do několika galerií a letos byl také vydán knižně.
Viktor Šelesták (*1989) je absolventem katedry fotografie a nových médií na VŠVU v Bratislavě, studoval také na pražské FAMU. Vystavoval např. na EMOP v Berlíně či na skupinové výstavě Užitočná fotografie ve Slovenské národní galerii. Žije a pracuje v Bratislavě. www.selestak.sk