Jiri Zak Czech ASMR invitation image

VIDEOART: JIŘÍ ŽÁK – CZECH ASMR

vernisáž: 25. 11. 2021
výstava: 26. 11. – 29. 1. 2022 / vstupné dobrovolné

Srdečně zveme na dvě vernisáže do Galerie Fotografic. Kromě výstavy Jakuba Rajnocha v hlavním prostoru představíme ve čtvrtek 25. 11. od 19h také videoartový projekt Jiřího Žáka „Czech ASMR“.

V projektu „Czech ASMR“ Jiří Žák subverzivně využívá fenomén ASMR videí, které za pomocí sugestivního zvuku a obrazu slouží k navození příjemných pocitů či odbourání stresu. Jiří Žák však tento žánr „nakazil“ politickými informacemi. Založil vlastní YouTube kanál, kde zveřejnil několik videí, ve kterých např. performerka s výrazně nalakovanými nehty hladí a poklepává atlas světa, přičemž ukazuje země Středního východu a Afriky, do kterých Česká republika vyváží zbraně. Při tom šeptá citace z výroční zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu – informace, které by diváky jinak nezajímaly a neudržely jejich pozornost. Kombinací smyslově příjemné až vzrušující formy a velmi zneklidňujícího obsahu tak vzniká mimořádně funkční kritická práce.
Jiří Žák (*1989) vystudoval pražskou AVU v ateliéru Tomáše Vaňka. Absolvoval stáže na UMPRUM v Šalounově ateliéru a na Univerzitě umění a designu v Karlsruhe. Je laureátem ceny EXIT či Ceny Jindřicha Chalupeckého. Ve své tvorbě se zaměřuje především na pohyblivý obraz a videoinstalace a své projekty vystavuje ve významných českých i zahraničních institucí. Působí také např. v kolektivu Ateliér bez vedoucího či pracuje pro Artyčok TV. www.jirizak.com