MATĚJ SKALICKÝ

DOPAMINE FASTING

VERNISÁŽ: 4. 10. OD 19H
VÝSTAVA: 5. 10. – 12. 11. 2022

Kontemplativní fotografie Matěje Skalického přináší v současné zahlcené a stále se zrychlující době určitou formu vizuální relaxace. Abychom mohli esenci a efemérnost jeho snímků skutečně zachytit, budeme však muset sami trochu zpomalit. Zandat mobil do kapsy, chvíli se nesoustředit na nic jiného a dopřát svému mozku informační wellness. Z předpokladu digitálního odpojení totiž celý soubor vychází.

Dopamine fasting, neboli dopaminový půst, je forma digitálního detoxu, při kterém si člověk záměrně odpírá brouzdání na internetu a sociálních sítích, čímž dochází k úbytku dopaminu, který se v případě pozitivní virtuální odezvy přirozeně vyplavuje. Článků o digitálním detoxu už bylo napsáno nespočet, ale často mají podobný efekt jako doporučení, že bychom měli jíst hodně vitamínů. Jedná se ale o zcela reálný problém, se kterým se současné generace nevyhnutelně potýkají, a který dennodenně ovlivňuje naše vnímání.

Matěj Skalický si takový půst pravidelně dopřává v prostředí českého venkova a okolní krajiny a nerozptylován konstantně blikajícím displejem zpátky zaostřuje na své bezprostřední okolí. Ve svých velkoformátových černobílých fotografiích pak zachycuje jakási rurální vanitas a neobyčejnou magičnost obyčejného. Pečlivě pozoruje svět kolem sebe a nenuceně zprostředkovává zprávu o jeho nenápadné kráse.
Matěj Skalický (*1992) absolvoval v ateliéru Reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Kromě fotografických souborů se věnuje také tvorbě autorských knih a publikací a zároveň se podílí na chodu Photogether Gallery ve Zlíně. www.matejskalicky.com

projekt